روحانی سردیس سرباز هخامنشی را به ایران آورد

۰۶ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۳ کد : ۶۴۵۹ دیگر رسانه‌ها
روحانی سردیس سرباز هخامنشی را به ایران آورد
تاریخ ایرانی: رئیس‌جمهور در بازگشت از نیویورک، سردیس سرباز هخامنشی را به ایران آورد.

 

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اعلام این خبر گفت: «نقش برجسته سردیس هخامنشی (سر سرباز هخامنشی) حدود ۸۰ سال پیش به صورت غیرقانونی از ایران خارج شده بود که با رایزنی‌های بین‌المللی و نیز پیگیری‌های حقوقی چندی پیش موفق شدیم این نقش برجسته ارزشمند را از دادستانی نیویورک تحویل بگیریم.»

 

حسن روحانی روز پنجشنبه در بدو ورود به تهران در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر به نیویورک برای شرکت در هفتاد سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «در این سفر رهاورد دیگری هم داشتیم. یک اثر تاریخی مربوط به ۲۵۰۰ سال قبل که در آمریکا بود و از چند سال قبل کار بسیار قوی حقوقی انجام شده بود، توانستیم این اثر را بازپس بگیریم و آن را همراه خودمان به ایران بیاوریم، به عنوان اثر تاریخی که متعلق به ملت ایران است.»

 

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن هم در صفحه اینستاگرام خود درباره سردیس هخامنشی بازگردانده شده، نوشت: «بخشی از بنای عظیم پرسپولیس بوده است که در ۲۵۰۰ سال پیش ساخته شده است. اکتشاف اولیه پرسپولیس در زمان پهلوی اول به موسسه مطالعات شرقی دانشگاه شیکاگو سپرده شده بود و در عکس‌هایی که این دانشگاه در نیمه سال‌های ۱۹۳۰ میلادی از پرسپولیس و اشیاء اکتشافی گرفته شده است، عکس‌هایی نیز از این مجسمه در کنار بنای راه‌پله‌ای در تخت جمشید که این بخش از مجسمه از آن جدا شده بود نیز گرفته بوده‌اند. اما پس از آن این مجسمه شاید به‌ خاطر کوچکی آن که حدود ۸ اینچ ثبت شده است (حدود ۲۵ سانتیمتر) به یکباره مفقود شده است.

 

این مجسمه ۱۵ سال بعد از مفقود شدن، اولین بار در دستان یک مجموعه‌دار اشیاء عتیقه اهل نیویورک بنام پل مالون سر برمی‌آورد و او آن را تنها به قیمت هزار دلار به یک مجموعه‌دار کانادایی بنام مورگان می‌فروشد. در سال ۱۹۵۱ میلادی وارث قانونی این ثروتمند کانادایی، تصمیم می‌گیرد که این شئ باستانی را به موزه مونترال در کانادا اهدا نماید. تا حدود ۶ دهه این شئ در موزه مونترال در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داشته است تا اینکه در سال ۲۰۱۱ یعنی ۷ سال پیش این مجسمه به سرقت می‌رود. شرکت بیمه‌کننده موزه مونترال (آکسا) در قبال این سرقت، مبلغ ۹۱۰ هزار دلار به موزه مونترال خسارت می‌دهد. اما سه سال بعد، در سال ۲۰۱۴ مقامات کانادایی این مجسمه را در شهر ادمونتون شناسایی و توقیف می‌کنند و آن را به شرکت بیمه آکسا تحویل می‌دهند. اما در این میان، موزه مونترال ترجیح می‌دهد که از پس دادن پول بیمه و پس گرفتن مجسمه صرف‌نظر کند. بدین ترتیب شرکت بیمه به دنبال مشتری جدید، این مجسمه را به شرکت مجموعه‌دار اشیاء هنری بنام «ویس و فاگ» در لندن می‌فروشد. این شرکت در دو سال گذشته این شئ عتیقه را در چند نمایشگاه فروش اشیاء هنری در لندن، ماستریخت و بار آخر در نیویورک با پیشنهاد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به عرضه می‌گذارد، که در این بار آخر توسط پلیس نیویورک ضبط و توقیف می‌گردد. با توقیف این مجسمه، پرونده وارد یک مرحله فشرده حقوقی می‌شود، که سازمان میراث فرهنگی ایران هم وارد فرآیند می‌شود.

 

در نهایت دادستانی نیویورک با تکمیل اطلاعات خود نتیجه می‌گیرد که این شئ باستانی به‌طور غیرقانونی از ایران خارج شده است و آخرین خریدار این اثر یعنی همان شرکت انگلیسی به هنگام خرید آن بر این امر واقف بوده و یا اگر می‌خواسته است می‌توانسته با کسب اطلاعات از دانشگاه شیکاگو و یا دیگر مراجع متخصص علمی، به خوبی از دزدیده شدن و خروج غیرقانونی این شئ از ایران اطمینان یابد. با چنین نتیجه‌گیری، دادستانی نیویورک این شئ تاریخی را به صاحب اصلی آن یعنی ایران برمی‌گرداند که توسط آقای دکتر روحانی به ایران بازگردانده شد.»

 

پیش از این رئیس سازمان میراث فرهنگی گفته بود سردیس به محض بازگردانده شدن در جای اصلی خود در ایوان جنوبی کاخ شورا در تخت جمشید قرار می‌گیرد.

کلید واژه ها: سردیس سرباز هخامنشیاشیای تاریخی


نظر شما :