پربیننده ترین مطالب

آخرین مطالب

آخرین مطالب پرونده ها

1332-03-31  |  نواب صفوی: افتخار می‌کنم مرا نابود کننده خیانتکاران می‌دانند

* سید مجتبی نواب صفوی رهبر جمعیت فدائیان اسلام با چاپ اعلامیه‌ای در روزنامه‌ها از به جریان افتادن پرونده ترور رزم‌آرا انتقاد کرد. او در این اعلامیه که خطاب به شعبه یک دادگاه جنایی نوشته شده، آورده است: «به طوری که اطلاع داده‌اید، وزارت دادگستری پرونده‌ای به عنوان قتل رزم‌آرا، خائن به دین و وطن که با کشته شدنش انگلستان شکست خورد و نفت ملی شد و نهضت ملت مسلمان ایران پیگیر گردید در اختیار شما نهاده و مرا به عنوان محرک و مسبب قتل او به محاکمه دعوت کرده، پیشنهاد نموده‌اید که تعیین وکیل کنم. اولا وکیل و پشتیبان و پناهی جز خدا نیست و شخصا هم به یاری خدای توانا [در] دفاع از حقوق مسلمین و کشور اسلامی ایران که با پرونده مذکور مستقیما بستگی دارد عاجز نیستم و خدای را شکر نموده افتخار می‌کنم که مرا محرک و مسبب قطع ایادی بیگانه و نابودکننده خیانتکاران به دین و وطن و نجات‌دهندۀ ملت مسلمان ایران از مظالم انگلستان دانسته بدین جرم به محاکمه دعوتم کرده‌اید و برای همیشه در این راه ثابت بوده آمادۀ قطع ایادی بیگانه و ریشه‌های دشمنان اسلام و ایران می‌باشم. ثانیا بنا بر رایی که مجلس شورای ملی بالاتفاق به طرح خیانت رزم‌آرا داد، شاه آن را امضا نمود و نخست‌وزیر فعلی اجرا نمود، مضافا بر اینکه آقای دکتر مصدق در دوره شانزدهم مجلس در ضمن بیانات رسمی خود او را خائن مسلم می‌شمرد. شاه و نخست‌وزیر و ۷۹ نفر نمایندگان دوره هفدهم مجلس شورای ملی که نام و نشان کاملشان جوفا ارسال گردید به وکالت خویش انتخاب می‌کنم تا برای دفاع از آنچه رای داده و امضا کرده‌اند در دادگاه حضور یابند و با پذیرفتن و حضور در دادگاه و یا پذیرفتن و عدم حضورشان در دادگاه رسما اعلام کنند که به طرح مذکور از روی ایمان رای داده آن را امضا نموده‌اند، با خائنین به دین و وطن دشمنند و یا از روی بی‌ایمانی به آن رای داده و آن را امضا نموده‌اند و در باطن شریک خیانتکاران به دین و وطن هستند و پس از مشورت و صوابدید مراجع مقدس شیعه پنج نفر از علمای بزرگ و مجتهدین عالیقدر را برای دفاع و نظارت و رسمیت یافتن دادگاه انتخاب و ابلاغ می‌کنم.»

 

* امروز زنگ جلسه علنی مجلس شورای ملی نواخته شد اما بار دیگر به علت عدم حضور اعضای فراکسیون نهضت ملی جلسه رسمیت نیافت.

 

* بنا بر شنیده‌ها، یافته‌های جدید کمیسیون تحقیقات درباره غائله بختیاری نشان می‌دهد این واقعه با قتل مرحوم افشارطوس ارتباط داشته است. گویا کمیته‌ای که برای تضعیف و سقوط دولت تشکیل گردیده و به اقداماتی دست زده بود، محرک اصلی ایجاد این واقعه بوده است.

 

* یکی از وکلای متهمین نهم اسفند با قرائت نطق دکتر مصدق در دوران نمایندگی در انتقاد از قانون حکومت نظامی، سیاست یک بام و دو هوای او را به چالش کشید و گفت: خیلی عجیب است که نخست‌وزیری در زمان وکالت خود از حکومت نظامی متنفر بوده و حال در مدت دولت ایشان حکومت نظامی مستقر شده است.

 

* امروز همزمان با ورود نماینده نخست‌وزیر و هیاتی که از تهران برای تحقیق وقایع اخیر بابل به این شهر سفر کردند، در بابل حکومت نظامی اعلام شد.

 

* بنابر شنیده‌ها سرهنگ محمدعلی خانلری که اخیراً خبر خودکشی او منتشر شده بود، به قتل رسیده است. همسر مرحوم خانلری در نامه‌ای خطاب به وزارت دفاع ملی، با اعلام این مطلب گفته بر اساس گزارش پزشکی قانونی مرحوم خانلری به ضرب دو گلوله که یکی به قلب و دیگری به مغز او اصابت کرده، کشته شده و از آنجا که امکان ندارد شخصی قادر باشد به عنوان خودکشی بیش از یک گلوله به بدن خود شلیک نماید، این تصدیق پزشکی قانونی نشان می‌دهد متوفا به قتل رسیده است. گفته می‌شود سرهنگ هاشم‌زاده که اینک از طرف مامورین به اتهام همکاری با متهمین پرونده قتل سرتیپ افشارطوس دستگیر شده است در کشته شدن سرهنگ خانلری دخالت داشته است زیرا نامبرده به عللی به انجام چنین جنایتی تشویق شده بود.

صفحه نخست | پرونده‌ها | پرونده‌های ویژه | گزارش‌های ویژه | تاریخ مصور | از دیگر رسانه‌ها | پاورقی | روزنگار | تاریخ جهان | کاغذ اخبار | دفتر مقالات | گزیده‌های تاریخی | تاریخ شفاهی | کتابخانه
© 2010-2011, Iranian History. All right reserved.
The Site is best viewed at a screen resolution 1200*800, optimized for mozilla firefox.
Design By ACACO.