پربیننده ترین مطالب

آخرین مطالب

آخرین مطالب پرونده ها

24 بهمن  |  همراه با انقلاب/ سرلشکر قر‌نی رئیس ستاد مشترک ارتش شد

تاریخ ایرانی: در روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۵۷، سرلشکر محمدولی قره‌نی (معروف به قرنی) به حکم مهندس مهدی بازرگان، نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش منصوب شد.

 

روزنامه کیهان‌‌ همان روز ذیل تیتر «تصفیه اساسی ارتش آغاز شد»، نوشت: سرلشکر محمدولی قره‌نی، امروز در حالی که به وسیله ماموران مسلح انتظامی کمیته انقلاب همراهی می‌شد، به محل ستاد ارتش در چهارراه قصر رفت و در محل کار خود مستقر شد. رئیس جدید ستاد ارتش در شرایطی به محل کارش رفت که به جز حدود پنجاه تن از جوانان مسلح هیچ کس دیگر در محوطه و ساختمان‌های ارتش وجود نداشت و حتی تلفن‌های این ساختمان نیز قطع بود. سرلشکر قره‌نی هنگامی که وارد اتاق رئیس ستاد شد، همراهانش نخست عکس‌های شاه و فرح و رضا پهلوی را پایین کشیدند و آنگاه مجسمه‌های فلزی شاه که روی میزها قرار داشت، جمع‌آوری شد. سرلشکر قره‌نی که پشت میز رئیس ستاد ارتش قرار گرفته بود خطاب به کسانی ‌که در اتاق حضور داشتند، گفت: «ما اینک در ارتش، وارث یک ارتش از هم پاشیده هستیم که اسمش بود ارتش شاهنشاهی، که مدعی بودند مجهز‌ترین ارتش‌های دنیاست. شاید هم از جهت تجهیزات و اسلحه و مهمات این طور بود، اما آنچه این ارتش لازم داشت، ایمان و وجدان و آرمان بود که ارتش فاقد آن بود. ارتشی داشتیم که بجای حفظ تمامیت ارضی و دفاع از مردم به صورت یک ارتش شخصی درآمده بود و کسانی که می‌خواستند صادقانه خدمت کنند، به آن‌ها اجازه فعالیت داده نمی‌شد. در شهریور ۲۰ فرماندهان ارتش که مدعی شاه‌پرستی بودند و می‌گفتند حاضرند خودشان و بچه‌هایشان را زیر ماشین شاه قربانی کنند، هنگامی‌ که در برابر ارتش جوان شوروی قرار گرفتند، قبل از همه پا به فرار گذاشتند. همین ارتش را که آن همه ادعا داشت، یک مشت جوان بی‌سلاح و گروهی با سلاح‌هایی اندک، آن ‌را تسخیر کردند، زیرا این جوان‌ها ایمان داشتند ولی ارتش ایمان نداشت.»

 

 

اسامی وزیران کابینه بازرگان منتشر شد

 

در روز ۲۴ بهمن ۱۳۵۷، فهرست وزرای دولت مهندس مهدی بازرگان منتشر شد. روزنامه‌های اطلاعات و کیهان با چاپ تصاویر تعدادی از این افراد اعلام کردند کابینه بازرگان طی امروز و فردا تکمیل خواهد شد. ترکیب افراد کابینه از نظر حزبی نشان می‌دهد که نهضت آزادی و جبهه ملی بیشترین سهم را در دولت موقت دارند.

 

اسامی وزیران دولت موقت به شرح زیر است: دکتر کریم سنجابی وزیر امور خارجه، سیداحمد صدر حاج سیدجوادی وزیر کشور، مهندس مصطفی کتیرایی وزیر مسکن و شهرسازی، مهندس یوسف طاهری قزوینی وزیر راه و ترابری، علی‌اکبر معین‌فر وزیر مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، دکتر کاظم سامی وزیر بهداری و بهزیستی، داریوش فروهر وزیر کار و امور اجتماعی، دکتر ابراهیم یزدی معاون نخست‌وزیر در امور انقلاب، عباس امیر‌انتظام معاون نخست‌وزیر در امور روابط عمومی، هاشم صباغیان معاون نخست‌وزیر در امور انتقال حکومت.

 

علاوه بر وزرا احکام انتصاب مسوولان چند نهاد مهم مملکت نیز از سوی مهندس بازرگان صادر شد. فهرست این افراد به شرح زیر است: صادق قطب‌زاده سرپرست رادیو و تلویزیون، سرلشکر محمد‌ولی قره‌نی فرمانده کل ستاد ارتش، سپهبد محمد نوروزی رئیس کل شهربانی، سپهبد مهدیون فرمانده نیروی هوایی، دریاسالار حبیب‌اللهی فرمانده نیروی دریایی و سرهنگ توکلی فرمانده ستاد عملیاتی کمیته دولت موقت انقلاب.

 

 

کار‌تر: اراده ملت ایران، رژیم را سرنگون کرد

 

جیمی کار‌تر، رئیس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید اعلام کرد، دولت آمریکا آماده همکاری با دولت انقلابی ایران به ریاست مهندس بازرگان است. به نوشته روزنامه اطلاعات، وی اظهار امیدواری کرد روابط دوستانه ایران و آمریکا به نفع ملت‌های دو کشور همچنان ادامه یابد. کار‌تر گفت سفارت آمریکا در ایران به وی گزارش کرده که رهبری رژیم تازه ایران در زمینه تضمین سلامتی اتباع آمریکایی در ایران ‌‌نهایت همکاری و معاضدت را به عمل می‌آورد و مقام‌های سفارت آمریکا در تهران مرتباً با رهبران جدید ایران در تماس هستند. از سوی دیگر واشنگتن اعلام کرد که دولت جدید ایران را به رسمیت شناخته است. آلمان فدرال نیز اعلام کرد، این کشور حوادث ایران را یک مساله کاملاً داخلی می‌داند و آرزومند است خون‌ریزی زود‌تر پایان یافته و اوضاع به حالت عادی بازگردد.

 

فرانسوا میتران، رهبر حزب سوسیالیست فرانسه نیز دیروز پیش‌بینی کرد که انقلاب‌هایی مانند انقلاب ایران در کشورهای منطقه روی خواهد داد. وی گفت: «در ایران هر کاری ممکن است.» میتران تأکید کرد: «انقلاب ایران، رژیم‌های مرتجع منطقه را زیر و رو می‌کند.»

 

در مسکو نیز الکسی کاسیگین طی تلگرامی برای بازرگان، دولت وی را به رسمیت شناخت و انتخاب وی را تبریک و تهنیت گفت. خبرگزاری لیبی هم اعلام کرد که دولت لیبی، دولت ملی ایران را به رسمیت شناخته است.

 

همچنین در فاصله یک روز از تغییر حکومت، دولت‌های سودان، هند، انگلیس و سوریه و بسیاری از کشورهای دیگر دولت بازرگان را به رسمیت شناختند. یاسر عرفات، رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین با یکی از اطرافیان امام خمینی تلفنی صحبت کرد، اما هنوز موفق به گفت‌و‌گوی تلفنی با شخص امام نشده است، عرفات به زودی به ایران خواهد آمد. حافظ اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز طی تلگرامی پیروزی انقلاب را به امام خمینی تبریک گفت. در فلسطین و لبنان نیز شیعیان جشن گرفتند و با شلیک گلوله همبستگی خود را با انقلاب ایران نشان دادند.

 

 

اعلام مواضع احزاب درباره پیروزی و آینده انقلاب

 

دو روز پس از پیروزی انقلاب و فروپاشی کامل رژیم شاهنشاهی، احزاب سیاسی یکی پس از دیگری به صدور اعلامیه‌هایی درباره این پیروزی و آینده انقلاب مردم پرداختند. در این روز حزب جمهوری‌خواه ایران به رهبری دکتر عبدالحسین بقایی کرمانی با صدور اعلامیه‌ای بر ضرورت وجود احزاب آزاد در کشور تاکید کرد. همچنین سازمان مجاهدین خلق نیز با صدور بیانیه‌ای از کلیه طرفدارانش در سراسر کشور دعوت کرد که در آستانه پیروزی‌های قاطع، جنبش انقلابی خلق قهرمان ایران با تشکل هر چه بیشتر در صفوف مجاهدین به پاسداری از دستاوردهای انقلاب و استمرار حرکت ضد امپریالیستی بپردازند. همچنین نورالدین کیانوری رهبر حزب توده ایران با انتشار بیانیه‌ای در پاریس از رهبران تازه کشور خواست ممنوعیتی را که شاه برای این حزب به وجود آورده بود از میان بردارند. ابوالفضل قاسمی دبیر حزب ایران (از احزاب وابسته به جبهه ملی) هم ضمن تایید دولت بازرگان خواستار فعالیت احزاب در کشور شد. در این روز جاما (جنبش انقلابی اسلامی مردم ایران) و سازمان چریک‌های فدایی خلق هم بر جمع‌آوری سلاح‌ها از میان مردم تاکید کردند.

صفحه نخست | پرونده‌ها | پرونده‌های ویژه | گزارش‌های ویژه | تاریخ مصور | از دیگر رسانه‌ها | پاورقی | روزنگار | تاریخ جهان | کاغذ اخبار | دفتر مقالات | گزیده‌های تاریخی | تاریخ شفاهی | کتابخانه
© 2010-2011, Iranian History. All right reserved.
The Site is best viewed at a screen resolution 1200*800, optimized for mozilla firefox.
Design By ACACO.