1332-06-01 | دولت زاهدی تشکیل شد

تاریخ برگزاری : ۱۱ دی ۱۳۴۸ سال کودتا

* مراسم معرفی هیات دولت جدید به شاه، صبح امروز در کاخ سعدآباد برگزار شد. در این مراسم علی اصغر حکمت وزیر مشاور، دکتر علی امینی وزیر دارایی، جمال اخوی وزیر دادگستری، دکتر جهانشاه صالح وزیر بهداری، دکتر علی‌اصغر پورهمایون وزیر اقتصاد ملی، احمدحسین عدل وزیر کشاورزی، دکتر محمود مهران وزیر فرهنگ، ابوالقاسم پناهی وزیر کار، مهندس غلامعلی میکده وزیر راه، سرتیپ محمدحسین جهانبانی معاون وزارت کشور، عبدالحسین مفتاح معاون وزارت خارجه، سرلشکر احمد وثوق معاون وزارت دفاع ملی و سرتیپ عباس فرزانگان معاون وزارت پست و تلگراف به حضور محمدرضا شاه معرفی شدند. نخستین جلسۀ هیات دولت جدید شامگاه امشب برگزار شد. در پایان این جلسه که سه ساعت به طول انجامید، بسیاری از اعضای دولت گفتند که آمادگی مجلس شورای ملی برای کار مورد توجه کاملا ماست چون بدون وجود مجلس فعلاً نمی‌توان کار موثری در کشور انجام داد.

 

* محمدرضا شاه بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران خارجی که در کاخ سعدآباد گردهم آمده بودند، با اشاره به آیندۀ سیاست خارجی ایران در دولت جدید اعلام کرد «هنوز زود است که ایران مجدداً روابط دیپلماسی با انگلستان برقرار سازد. دولت ایران فعلا تنها اقدامی که در زمینۀ امور خارجی انجام داد، چند نفر از نمایندگان سیاسی ایران در ممالک خارجه است که احضار شده و اشخاص دیگری به جای آن‌ها تعیین می‌شوند.» او در پاسخ به این سوال که آیا دولت جدید کمک شوروی را قبول خواهد کرد؟ تصریح کرد: «هر کس به ما کمک کند، ما آن را خواهیم پذیرفت.» شاه همچنین با انتقاد از رویۀ دولت مصدق گفت: «دکتر مصدق راه را برای استقرار یک حکومت غیرقانونی وحشت‌آوری باز کرده بود.»

 

* دولت زاهدی بعدازظهر امروز در واکنش به گسترش شایعات دربارۀ شرایط امنیتی کشور، اعلامیه‌ای منتشر کرد. در این اعلامیه آمده است: «نظر به اینکه بعضی افراد خائن از راه نشر اکاذیب در مقام مشوب ساختن افکار مردم برآمده از این راه می‌خواهند خاطر عامه را دچار تشویش سازند، دولت لزوماً به اطلاع قاطبۀ اهالی کشور می‌رساند که اکنون کوچکترین اختلال در نظم عمومی دیده نمی‌شود و دولت کاملا بر اوضاع مسلط است... بدیهی است اگر آن افراد معدود که به خوبی شناخته شده‌اند از اغراض و تحریکات خود دست برندارند به شدت تعقیب و مجازات خواهند شد.»

 

* مهندس جعفر شریف‌امامی عضو شورای عالی سازمان برنامه به سمت مدیرعامل سازمان منصوب و مشغول به کار شد. ساعتی بعد از این انتصاب وارن رییس ادارۀ اصل چهار با شریف‌امامی دیدار و دربارۀ اجرای برنامه‌های آینده گفت‌وگو کرد.

 

* امروز اعلام شد طی ۲۴ ساعت گذشته مامورین انتظامی بیش از ۷۵ نفر از اعضا و وابستگان دولت سابق را بازداشت کرده‌اند. بر اساس این گزارش، در سه روز اخیر دستگاه‌های انتظامی همگی در تعقیب دکتر فاطمی سخنگوی دولت مصدق و وزیر سابق امور خارجه بوده‌اند. دکتر جمال اخوی وزیر اقتصاد ملی کابینۀ مصدق هم عصر امروز در خانۀ یکی از اقوامش بازداشت شد.

 

* در پی تجمع تجار و کسبۀ بازار در منزل آیت‌الله بهبهانی و درخواست تامین برای باز کردن مغازه‌هایشان، سرتیپ دادستان فرماندار نظامی تهران وعده داد وسایل تامین مال و جان اهالی بازار از هر جهت فراهم شود.